Zvykáme si příliš?

9. prosince 2013 v 21:02 |  úvahy,poezie
Myšlenka, která mě sužuje celé odpoledne, musím se z ní vypsat.
Dnes jsem dělala úkol z angličtiny, měla jsem doplnit podle mého názoru, co následuje jako zbytek věty: "I will never get used to..." (= nikdy si nezvyku na...)
Usilovně jsem o tom a o sobě začala přemýšlet. Na co si nikdy nezvyknu? Hned mě napadla moje fyzikářka, ale po chvilce přemýšlení mi došlo, že ač mi je vrcholně nesympatická a bojím se jí i jejích testů, zvykla jsem si na ni.
O mém gymmáziu jsem se také domnívala, že si na něj nezvyknu, a hle, sice to není procházka růžovým sadem, ale jsem tu a ještě tu budu a tak to je a tak to bude. Tečka.
Zima, kdo ji má rád, viďte? Taky se vám ale okouká a přizpůsobíte se jí. Chce to jen teplý kabátek, šálu, čepici a můžete vyrazit do ulic!
Když jsme se ze Zličína stěhovali na vesnici, z malého bytu 2+kk do rodinného domku se zahradou, avšak pryč od babiček, kamarádů, civilizace a MHD, nemyslely jsme si se sestrou, že to půjde. Ale šlo. Už tu 10 let spokojeně žiju a nemůžu si stěžovat
Untitled
Před asi měsícem a půl srazil v Černošicích vlak kluka z mé základky, neznala jsem ho dobře, ale byl velmi oblíbený, proslýchalo se o něm všude možně. Jezdil se mnou každé ráno ve vlaku. Zvykla jsem si na určité tváře, které ráno potkávám, které mě míjejí jako lodě na moři a jsou neměnné, všední, v podstatě dané.
Jedno ráno s vámi jedou, druhé už ne... Další den byly zdi černošického nádraží posprejovány nápisy R.I.P a všude byly svíčky. Ač jsem ho neznala, byl mi něčím blízký, zvykla jsem si na jeho ranní přítomnost, stejně tak, jako jsem si zvykla na všechny pasažéry, kteří se mnou cestují.
Najednou tam nebyl, byly tam místo něho tisíce svíček. Okolo chodili jeho kamarádi, jako duchem nepřítomná puzzlátka s chybějícím článkem. I mně chyběl a uronila jsem kvůli tomu neznámému i pár slz.
Bylo to strašné období, nádraží kypřilo hřbitovní atmosférou, energie jeho duše a osobnosti tam s námi stále byla, ale on už ne.
Dnes již svíčky, fotky a květiny dávno zmizely, nikdo nepláče, zbyly jen vzpomínky. Všichni jsme si víceméně zvykli (mluvím za sebe, já vím, já ho neznala...) Každý zase kráčíme dál po nástupišti, nastupujeme do dveří City Elephant a plujeme si pak každý jiným směrem...
Je to správné? Je to fér? Zvykáme si příliš? Proč neexistuje nic, nač bychom si nebyli schopni zvyknout? Poraďte mi, třeba pak budu schopna dokončit úkol z angličtiny..
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 laartiste laartiste | Web | 9. prosince 2013 v 21:41 | Reagovat

Člověk si zvykne téměř na všechno. Nic jiného mu totiž (bohužel) většinou ani nezbývá. A vlastně je to lepší...pokud si na něco nezvykneme, s něčím se nesmíříme, k čemu to je? Jenom nás to dělá smutnější, nespokojenější. V zásadě razím jedno "pravidlo" - zvykni si na co můžeš, ovšem jen pokud ti to neškodí. A jsem spokojená ;)

2 LoveShy LoveShy | E-mail | Web | 9. prosince 2013 v 21:59 | Reagovat

Nad tímhle přemýšlím často.. náhoda. A taky si myslím, že si člověk zvykne na všechno. Jen pokaždé v jiném čase. Ale zvykne. A správně to asi je, život je takovej, stávají se nejrůznější události a my s nima nic neuděláme, tak musíme trpět a zvyknout si na ně. Fér to ale není, to je na tom blbý.

3 Ev-Crazy Ev-Crazy | Web | 22. prosince 2013 v 23:18 | Reagovat

Chodím do školy s jedním klukem. Vůbec ho neznám, ale poté co mu kámošky nalhali, že ho miluji, tak ho trošičku nenávidím. Vídám ho skoro každý den, ale nechodíme spolu do třídy a když ho jeden den nevidím, mám takový divný pocit.
Lidé si opravdu zvykají rychle a když se něco v jejich životě změní, nejsou ve své kůži. Lidé prostě nemají rádi změny, ale časem si zvyknou. Samozřejmě to dříve nebo později musí skončit a musí si zvykat zase na něco jiného. Je to jako nějaký koloběh...

4 Margaret Margaret | 17. května 2014 v 17:36 | Reagovat

Krásný blog a povedené články.
Je to opravdu těžká otázka. Lidé jsou schopni zvyknout si na všechno, i na ty nejhorší věci.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama