Článek do MF Dnes: Kdo neroste, ten klesá

19. října 2013 v 21:39 |  úvahy,poezie
Projekt:Studenti čtou a píší noviny

Známe, známe. Všichni jsme z té školy na nervy. Učení je nad hlavu, ošklivé známky přibývají a stres na nás tlačí jako svěrací kazajka.
Pro některé je problémová i základní škola, někdo s tím chce třísknout až na střední, ti nejstatečnější se doplazí až na vysokou.

Přijde mi, že v dnešním světě je tak obrovská konkurence, že to celé učení je jen honba za dobrou prací a úspěchem. Máte občas pocit, že vám ujíždí vlak? Informace se na vás řinou jako stoletá voda a vy nestačíte stavit přehrady? Chcete se vším seknout?
.Ani se nedivím, mám občas podobné pocity, a to mi je teprve sedmnáct let. Jsem na všeobecném gymnáziu, které ze mě asi chce vychovat génia, ale úspěšně se mu to nedaří. Jsem jako sítko, pochytám jen to nejdůležitější, ostatní se ze mě řine pryč. Nemůžu přece vědět vše.

Nedávno jsem navštívila jednu pekárnu v Jizerských horách. Když jsem vkročila dovnitř, ovanula mě příjemná vůně chlebů a koláčků. Za pultem stála majitelka, která si spokojeně prohlížela šikovné zaměstnance a nedočkavé zákazníky. Okamžitě mi v hlavě naskočila moje idealistická a naivistická myšlenka vlastní pekárny a pohodového života bez většího vzdělání, jen s vyučením.
"Co kdybych sekla s gymplem a začala péct koláčky?" znělo mi v hlavě.

Mít tak svůj business, nemuset psát testy z fyziky, chemie nebo později nemít žádného šéfa, hmm, to by byla pohádka. A co s vysokou? Tu bych si mohla přece nechat na jindy, ne? Ta počká.


Po chvilce uvažování jsem si ale chtěla dát facku. Vždy, když začínám pohrdat naší zemí nebo školou, vzpomenu si na Afriku. Co by za to daly místní děti? Za takové možnosti, kterých si nevážíme, ale máme je denně pod nosem?

V Čechách je náhodou velmi dobrý vzdělávací systém a taky mnoho vzdělaných lidí, jsem vlastně docela spokojená. Nechci přijít o možnost vzdělávat se, protože vím, jak dobře mě státní školy dokážou připravit na mojí budoucnost.

Dle mého názoru, žena středního věku nebo senior, již nemá náladu ani sílu na nějakou maturitu či státnice. V té době mě budou zajímat už jen vnoučci, křížovky a zmiňované koláčky.
Věřím, že jednou toho klidu a pohody dosáhnu, ale teď? Teď jsem ve věku, kdy bych měla mít nafukovací mozek a držet se školy jako klíště. Teď bych měla růst.
Protože kdo neroste, ten klesá.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Monnie Monnie | Web | 19. října 2013 v 21:50 | Reagovat

Já jsem na základce a už teď to mam docela těžký a hodila to nejradši za hlavu.. ale pak bych neměla nic a dopadla bych jako bezdˇák :/ :D

2 Edona Edona | Web | 19. října 2013 v 22:28 | Reagovat

Souhlasím až na to povyšování - promiň, ale trochu to tak vyznělo. V dnešní době, kdyby se zavřely pekárny, tak si lidé jen těžko zvyknou. Ono zase vezmi si otázku - Co bude z "gympláka" bez vysoké školy. Jasně, něco si vždy najde, ale ani ty koláče nebude moct péct.

3 G-Turner G-Turner | E-mail | Web | 19. října 2013 v 22:52 | Reagovat

Máš pravdu. Někdy by si každý přál vzdát se a chvilku péct koláčky, jenže jak jednou z rozjetého vlaku vyskočíš, naskakuje se zpět už mnohem hůře.
Letos jsem nastoupila do prváku na odbornou střední školu, obor Hotelnictví. Občas mě zamrzí, že jsem s ambicemi nešla výš a nezvolila přeci jen ten gympl. (Třeba když ráno hodinu dojíždím a gympl mám v rodném městě.)
Jenže ono mě to vždy rychle přejde při vzpomínce na hodiny co strávím nad učením. Obávám se, že bych to stejně nedala a za to máš můj obdiv.
Tak si teď odpočinu ten jeden jediný týden praxe a zkusím si jaké to je opravdu celý den obsluhovat hosty nebo celý den péct ty koláčky a pracovat v kuchyni. Ještě ráda sednu odpoledne k Němčině, abych jednou hezky seděla na recepci a mohla pracovat s lidmi místo na place.
O tom to je, zamyslet se hlouběji. Afrika, ostatní a hlavně ta budoucnost..

4 sarush ef sarush ef | Web | 20. října 2013 v 0:54 | Reagovat

Nejde se srovnávat s Afrikou. Je to blbost.

Jinak fajn úvaha. Ale moc dlouhý na můj vkus, vypíchla bych jen to nejdůležitější.

5 Rony Rony | Web | 20. října 2013 v 13:41 | Reagovat

[2]: Škoda, že jsi v tom viděla zrovna tohle. Pekárny opravdu zavírat nechci. Nad nikým se nepovyšuju, spíš naopak, píšu tu o tom, jak bych i já chtěla mít svůj business v takovémto oboru :)
Celé je to trochu nadsázka, k tomu se dostávám ke konci. Pokud má někdo takové možnosti, jako máme my (tím myslím Čechy všeobecně), měl by se toho držet. No matter what. Já se samozřejmě vysoké nevzdám, ale máš pravdu, ani vejška ani gympl nezaručuje budoucnost úplně :) A pekaře upřímně obdivuji :)

[4]: Naopak, je občas nutné srovnat, co všechno máme a co jiní nemají, člověk by měl mít neustále otevřené oči :)
A ano, taky se mi zdá až moc dlouhá, to se omlouvám.

6 Evelin Evelin | Web | 21. října 2013 v 19:54 | Reagovat

Já se z toho učení jednou zblázním, největší strach mám z toho že SŠ, VŠ nezvládnu a budu dělat nějaké podřadné povolání. Pořád si říkám že se začnu pořádně učit, ale skončí to tahákem místo šprtání :/ Jsem hrozná...

- - - - - - - -
Budu ráda když navštívíš můj blog a zanecháš nějaký komentář - faraway-way.blog.cz

7 without-problem without-problem | Web | 29. prosince 2013 v 4:59 | Reagovat

Líbí se mi jak přemýšlíš o možnostech, které se ostatním lidem nedostávají. Jen by mi vůbec nevadilo, kdybys rozvedla tu myšlenku s konkurencí a honbou za něčím, co je strašně daleko v budoucnosti, co ani není jisté.
Mě škola nijak hrozně nevadí. Ale někdy si připadám, že nám v těch subjektivně zabarvených předmětech (dějepis..) lžou. Dobře, né že lžou, ale interpretace je jiná a oni si vybírají tu, která se jim hodí nejvíc. Někdy tam tak sedím a cítím se jako ovce, která si nechá vymývat mozek. A to si pak jen říkám "Proč bych Vás měla poslouchat, paňčelko?!" Vadí mi to, že mi ve škole nedají to, po čem tak moc toužím...po skutečných informacích, po pravdě.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama