Moje návštěva Narnie

11. listopadu 2011 v 18:50 |  Povídky ze života
Tak jsem přečetla už po třetí první díl Narnie. Poprvé jsem ho přečetla, když mi bylo osm a babička mi ho nadělila k Vánocům. Tehdy jsem se do něj začetla už na Štědrý večer přímo pod stromečkem a na Boží hod jsem měla dočteno. Ale mě to tehdy nestačilo. Hned večer jsem začala číst ty nejlepší a nejkouzelnější pasáže znovu. Usínala jsem s pocitem, že nějaký Les mezi světy opravdu existuje a jde jen o to najít kouzelný prsten, který mě tam dopraví a já pak budu moci navštívit všechny světy. Vydávala jsem se na tajné obchůzky naší zahrady a naivně si myslela, že prsteny budou zakopány zrovna na naší zahradě. Když mi pak rodiče nadělili druhý díl-Lev, čarodějnice a skříň, byla jsem radostí bez sebe. Nevím, který díl pro mne znamenal víc. Ale i mí rodiče vám mohou potvrdit, že i tenhle díl ve mně vzbuzoval pocity naděje, že opravdu lze prožít něco mimo realitu. Lezla jsem do skříně a tajně tam hodiny čekala, jestli se mezi kabáty místo zdi neobjeví sníh, stromy a pouliční lampa, kterou děti objevili. Prosila jsem Boha, ať se tak stane. Ať se zeď otevře a já prožiji nezapomenutelné dobrodružství v zemi Narnie. Ať potkám velkého a mocného lva Aslana, utkám se s Ledovou královnou a navštívím manželé Bobrovi u bobří hráze. Všechno to jsem nikdy samozřejmě neprožila, i když jsem si to tak moc přála. A když jsem tak seděla v té temné skříni a křečovitě svírala ruce v pěst a se zavřenýma očima se opírala o ledovou zeď, najednou jsem se ve svých představách ocitla v Narnii. Pouliční lampa, kterou tam zasadila zlá čarodějnice Jadis, mi svítila na cestu a já chvilku přemýšlela, jestli se mi to jen zdá, či jsem se totálně zbláznila, nebo mě opravdu Bůh vyslyšel. Když jsem udělala jeden krok, sníh pode mnou křupl jako v opravdové pohádce. Ten zvuk se na tiché planině rozezněl jako, když Digory bouchl paličkou do zvonu a probudil tak čarodějnici Jadis. Tiše jsem kráčela a s úžasem si prohlížela všechny ty stromy a keře a sem tam koukla do nebe. Vločky dopadaly pomalu na moji pokožku a rty a já se poprvé trochu zachvěla. Až teď jsem si uvědomila, že jsem byla oblečena jen v pyžamu a bačkůrkách.
Když už jsem se chtěla otočit, že se vrátím pro některý z kabátů, aby mi při tom mém ,,dobrodružství" nebyla taková zima, uviděla jsem na planině velké zvíře. Když jsem přistoupila blíž a promnula si oči, došlo mi, že je to Aslan.
Lev klidným krokem přišel až těsně ke mně. Nebála jsem se ho stejně jako Lucie, Zuzana, Edmund a Petr a ani Digory a Polly z prvního dílu.
Stejně tak, jako nazval Aslan všechny dívky, které se v Narnii objevily, řekl i mě:,,Zdravím tě dcero Evinna.." Paradox byl, že moje maminka se opravdu jmenuje Eva..
,,Zdravím tě Aslane,"pozdravila jsem ho stejně úctivě.
Lev se mi podíval do očí a já jemu také a jen jsme tam tak stáli a hleděli na sebe a mně přestala být zima a bylo mi hezky. Pohladila jsem Aslana po jeho husté hřívě a on mě na oplátku podal jeho tlustou tlapu na znamení věrnosti a přátelství.
Najednou jsem otevřela oči a ocitla se zpátky v mém světě, v naší skříni a místo Aslanovy tlapy jsem držela tátův kabát a hladila ho stejně jako Aslana před malou chvílí
Došlo mi, že všechno co jsem právě prožila nebyl sen. Byla to moje bujná fantazie a já celou dobu byla ve skříni, ale duší jsem byla v Narnii. S Aslanem. V kouzelné Narnii..
A teď, po sedmi letech jsem znovu otevřela knihy Narnie. Znovu jsem pocítila obrovskou touhu prožít něco mimo realitu, a i když jsem už nelezla do skříní či na zahradu nebo půdu a hledala prsteny, uvědomila jsem si, že s pomocí své fantazie se tam můžu dostat, kdykoli budu chtít.
Ale proč bych to dělala? Vždyť náš svět je taky taková Narnie v plné kráse. Krajina je skoro stejná, lvy tu také máme, a za zlou čarodějnici si dosaďte zloděje, vrahy, lupiče, drogové dealery či jiné zloduchy. A máte to. Každý z nás je jednou dítětem a každý má občas chuť zažít něco mimo realitu a odpočinout si od našeho sem tam nudného světa. Ale když náš svět začnete vnímat z trochu jiné stránky a trochu méně negativně a více pozitivně, začnou se dít věci! Narnie vás vtáhne do děje…
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Styl,kterým píšu je..?

Výborný, nemá chybu 41.5% (44)
dětinský 17% (18)
dobrý, ale něco bych ti vytkla 29.2% (31)
příšerný 12.3% (13)

Komentáře

1 Hráblík=) Hráblík=) | Web | 12. listopadu 2011 v 20:27 | Reagovat

Narnie je nádherný příběh.
Miluju všechny fantasy příběhy. Všechno prožívám ja kdyby se to stalo mně! :)
Moje mysl je se všemi těmi hlavními hrdiny :) A přitom si žiju svůj diskopříběh :D

A jasně že si na tebe pamatuji! :)
Asi mi to neuvěříš, ale zrovna dneska jsem se na tebe koukala na FB. ODebrala sis mě z přátel, nebo máš novej.
A koukala jsem nedávno i na tvůj starý blog.
To je ae síla přitažlivosti :)
Jsem ráda že jis zpátky :)
A moc děkuji zap ochvalu na mém blogu.
Vážím si toho :))

2 Veronika Zárubová Veronika Zárubová | Web | 12. listopadu 2011 v 22:58 | Reagovat

Taky jí miluju a nehorázně všechno prožívám:) Je to nejkrásnější pohádka:))
Já fakt nečekala, že si na mě budeš pamatovat!!:DD To je super, že mám zase čtenářku:))a děkuju že sis to přečetla:)
Mam novej fb, asi před rokem jsem ho změnila, a jak jsme si už moc nepsaly, nějak jsem na tebe pozapomněla:/
Tomu se holt říka telepatie:D
Já si zas vážím toho, žes mi jukla na blog:)
Hodlám to tu trochu rozjet :DD
Díky)

3 Pája z GJN ;) Pája z GJN ;) | 13. května 2012 v 19:02 | Reagovat

Verčo, bylo to super

4 Pája z GJN ;) Pája z GJN ;) | 13. května 2012 v 19:06 | Reagovat

Sakra, odbouchlo se mi to dřív, než jsem to dopsala :D. Chtěla jsem říct, žes přesně vystihla mé pocity, nejen ohledně Narnie, ale i třeba Harryho Pottera. Obdivuju všechny spisovatele, kteří dokážou napsat tak nesmrtelné příběhy. A jen bych ti hrozně přála, abys jednoho dne dosáhla podobného úspěchu ;). Toto byl v pořadí druhý příběh, co jsem do tebe četla. Těším se na další :).

5 Veronika Zárubová Veronika Zárubová | Web | 13. května 2012 v 19:30 | Reagovat

Děkuju Páji!:) To moc potěšilo:))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama